Koci łupież to przykra dolegliwość, która może być objawem wielu poważnych schorzeń. Zdecydowanie częściej jednak łupież u kota spowodowany jest niewłaściwą pielęgnacją, alergią lub przebywaniem w pomieszczeniach o bardzo niskiej wilgotności powietrza.

Łupież u kota przyczyny

Koci łupież może być objawem przewlekłego stresu, używania nieodpowiednich środków pielęgnacyjnych (np. szamponów) czy niedoborami witamin i minerałów. Łupież u kota najczęściej jest skutkiem odwodnienia organizmu, które może wynikać z występowania długotrwałych biegunek i wymiotów. Zdarza się jednak, że ta dolegliwość jest wynikiem bardzo poważnych chorób o podłożu pasożytniczym lub grzybiczym. Może być również objawem niedoczynności nerek, różnych alergii, schorzeń tarczycy czy kociej białaczki – choroby wirusowej układu odpornościowego.

Jak postępować w przypadku wystąpienia kociego łupieżu?

1. Skontaktuj się z weterynarzem. Specjalista zleci podstawowe badania, dzięki którym oceni stan zdrowia zwierzęcia oraz wykluczy choroby pasożytnicze, grzybicze i wirusowe. Nieco trudniej będzie ocenić, czy kot nie cierpi na alergię, jednak odpowiednie testy mogą wykluczyć reakcje immunologiczne.

2. Zapewnij odpowiednie nawilżenie powietrza. Zainwestuj w specjalne urządzenie, staraj się regularnie wietrzyć pomieszczenie, w szczególności podczas sezony grzewczego.

3. Przyjrzyj się diecie zwierzęcia. Zainwestuj w lepszą karmę, w której nie występują alergeny. Łupież może być skutkiem niedoborów pokarmowych, dlatego możesz również zdecydować się na tymczasowe podawanie suplementów.

4. Zrezygnuj z używania kosmetyków dla zwierząt – kot z powodzeniem sam zadba o swoją higienę. Jeśli posiadasz kota wychodzącego możesz raz na dłuższy czas wykąpać go w specjalnym, bardzo delikatnym szamponie przeznaczonym dla kotów.

5. Staraj się, by Twój kot otrzymywał nie tylko pełnowartościowe pożywienie, ale również odpowiednią dawkę ruchu. W przypadku kotów niewychodzących warto zadbać o regularną zabawę z użyciem specjalnych wędek i innych akcesoriów.