Człowiek od zawsze poszukiwał skutecznych metod pozbycia się bólu, leczenia chorób czy poprawy swego samopoczucia. W czasach gdy nie istniała medycyna farmakologiczna czy znana nam dziś służba zdrowia wykorzystywano metody naturalne i niekonwencjonalne. Poniższy artykuł przybliży nam tajniki refleksologii.

Historia refleksologiiterapia

Refleksologia liczy sobie kilka tysięcy lat a wywodzi się z chińskiej medycyny naturalnej. To właśnie starożytne Chiny uważane są za kolebkę wielu skutecznych metod medycyny holistycznej wykorzystywanych po dziś dzień. Refleksologia odgrywa ogromną rolę także w chińskiej kulturze. Tego typu terapia była wykorzystywana również w innych obszarach kulturowych. Naukowcy znaleźli dowody również na to, że z dobrodziejstw refleksologii korzystano na przykład w starożytnym Egipcie.
Jednym z teoretyków refleksologii we współczesnym świecie był William H. Fitzgerald, który dokonał opisu refleksów zlokalizowanych na dłoniach. Wielką popularyzatorką tej metody terapii była natomiast Eunice Ingham, która wykorzystywała ją przez niemal całe swoje życie.

Rozmieszczenie refleksów

Refleksami nazywamy miejsca (punkty), których uciskanie wpływa pozytywnie na poszczególne części naszego ciała. Właściwe miejsca są powiązane z konkretnymi narządami lub częściami ciała dlatego wiedza o nich jest bardzo praktyczna – wiemy wówczas gdzie należy uciskać aby uzyskać pożądany skutek. Refleksy znajdziemy na naszych stopach i dłoniach. Stopy są bardzo czułą i wrażliwą częścią ciała gdyż znajdują się tam liczne receptory i zakończenia nerwowe. Dlatego też masaż stóp dla wielu osób ma działanie uspokajające, relaksacyjne oraz regeneracyjne. Dzięki refleksologii może mieć także działanie zdrowotne. Aby jednak móc w pełni i właściwie z niej korzystać, warto wcześniej poznać rozmieszczenie poszczególnych refleksów. Jak wygląda mapa naszych stóp?
Zacznijmy od uważnego przyjrzenia się palcom stóp – odpowiadają one za głowę i szyję. Jeżeli zatem doskwierają nam częste bóle głowy, szyi lub karku, refleksoterapię warto skoncentrować właśnie w tym miejscu.
Punkt tuż pod największym palcem stopy odpowiada za odcinek piersiowy i narządy takie jak serce i płuca – gdy narzekamy na tego typu dolegliwości warto uważnie uciskać i masować właśnie to miejsce.
Na łuku stopy znajdziemy refleksy odpowiadające za układ pokarmowy i narządy z nim związane. Pięta odpowiada za miednicę z kolei kostka i jej okolica – za narządy płciowe i układ rozrodczy.
Jeżeli zaś odczuwamy bóle kręgosłupa warto zlokalizować linię od pięty do dużego palca, po wewnętrznej stronie stopy – wymienione miejsce stanowi refleks odpowiedzialny za kręgosłup.
Analogiczne refleksy znajdziemy również na dłoniach.