Skóra wrażliwa i skłonna do podrażnień o każdej porze roku wymaga nieco innej pielęgnacji, ponieważ jest narażona na różne czynniki zewnętrzne. Na co należy zwrócić uwagę latem, jeśli na naszej cerze pojawiają się zmiany trądzikowe?

Piękna opalenizna? Tak, ale nie na twarzy!

Trądzik i lato to dwie rzeczy, które zbytnio się ze sobą nie lubią. Dlaczego? Ponieważ latem nasza ekspozycja na słońce jest często nieunikniona. Dużo więcej czasu spędzamy na powietrzu i chcąc, nie chcąc wystawiamy się na działanie promieni słonecznych. Te niestety mogą podrażniać zaognione zmiany na naszych twarzach i znacząco wysuszać naskórek. Z tego względu bardzo ważne jest regularne stosowanie kremów z filtrem – nie tylko przed pójściem na plażę. Coraz więcej codziennych formuł zawiera filtry UV o stosunkowo wysokich współczynnikach SPF. Taki krem w charakterze bazy pod makijaż zabezpieczy skórę przed promieniowaniem, ale także nawilży ją i zabezpieczy przed innymi szkodliwymi czynnikami. Warto wybierać naturalne filtry mineralne – one zdecydowanie lepiej sprawdzają się w roli codziennej pielęgnacji i nie zapychają porów, co w przypadku kosmetyku dla osób zmagających się z trądzikiem jest szalenie ważne.

Terapia kwasami latem – jak walczyć z trądzikiem o tej porze roku?

Zaleca się nie stosować terapii kwasowych latem i wiosną. A to ze względu na to, że kosmetyki zawierające stężone kwasy, mogą wchodzić w reakcję z promieniowaniem. To z kolei skutkuje przesuszeniem i powstawaniem przebarwień. Dlatego nawet jeśli wiecie, że wasz trądzik łagodnieje pod wpływem retinolu, starajcie się ograniczać jego używanie w sezonie letnim. Jeśli nie jest to możliwe, wklepujcie bardzo dużo mocnych filtrów i unikajcie ekspozycji na słońce.

Oczyszczanie skóry latem

Sezon wakacyjny ma to do siebie, że jest znacznie cieplejszy. To niesie za sobą same przyjemności, ale też konieczność zadbania o odpowiednie oczyszczanie. Upały i wilgoć sprzyjają nadprodukcji sebum i powstawaniu zanieczyszczeń na powierzchni skóry. Nasza letnie i wiosenna rutyna pielęgnacyjna powinna uwzględniać codzienne oczyszczanie i łagodzenie. Świetnym pomysłem będzie korzystanie z lekkich formuł micelarnych zamiast ciężkich, olejowych substancji.
Oprócz codziennej higieny twarzy warto też ze zdwojoną siłą zadbać o czystość dłoni. Latem pocą się one zdecydowanie bardziej i nie nosimy wtedy żadnych rękawiczek – czyli dotykamy twarzy dłońmi, na których znajduje się bardzo dużo bakterii, które z kolei mogą przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych.
Warto zaznaczyć, że wszelkie wątpliwości dotyczące trądziku powinno się konsultować ze specjalistą. Jeśli objawy skórne nasilają się w sezonie letnim, przeanalizujmy swoje nawyki pielęgnacyjne i wyeliminujmy te, które mogą szkodzić. Jeśli mimo to, nie zauważymy poprawy, udajmy się do lekarza.