Trudno wyobrazić sobie wesele bez fotografa. Tak wyjątkowa uroczystość wymaga upamiętnienia. Wielu narzeczonych twierdzi jednak, że wybór właściwego fotografa sprawia im trudność. Na co zwrócić uwagę, żeby na pewno być zadowolonym z jego usług?

Pierwsze spotkanie z fotografem

Niektórzy zamawiają usługi fotografa przez internet i widzą się z nim dopiero w dniu ślubu. To dość ryzykowne podejście. O wiele lepiej jest zaplanować przynajmniej jedno osobiste spotkanie przed ślubem, żeby nawzajem się poznać, przedstawić swoje plany i pomysły, ale też, żeby w pewnym sensie się wyczuć. To ważne, żeby fotograf odpowiadał nam swoim stylem bycia, zachowaniem. W końcu w dniu ślubu to on będzie wydawał nam lub gościom polecenia jak pozować, to on będzie podążał za nimi krok w krok. Czy będziemy czuć się z tym komfortowo? Czy już podczas pierwszego spotkania fotograf wydaje się mało ugodowy, czy jego wizja jest dla niego ważniejsza, niż oczekiwania nowożeńców? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedź brzmi: nie, powinniśmy mocno zastanowić się nad zatrudnieniem takiego fotografa. Jeśli jednak wszystko wydaje się w porządku, można umówić się na krótką sesję narzeczeńską i w ten sposób sprawdzić, jak wygląda współpraca z tą osobą w praktyce.

Przegląd portfolio

Czy fotograf umieszcza na swojej stronie internetowej zdjęcia, które rzeczywiście pozwalają zapoznać się z jego warsztatem pracy? Czy wszystkie są wykonane w jednym stylu, z podobnymi pozami, ‘na jedno kopyto’, czy może widać, że ta osoba ma ciekawe pomysły i realizuje je z pasją? Czy w jego pracy widać serce do sesji ślubnych, czy może nie ma tam nic poza przyzwoitym warsztatem?

Nie zawsze fotograf może pokazać wszystkie swoje realizacje w internecie – to jeszcze jeden powód, by umówić się na spotkanie osobiste, gdzie zapewne zostanie nam zaprezentowany album albo zdjęcia w formie elektronicznej, które pozwolą nam nabrać szerszego oglądu na sprawę.

Sposób pracy fotografa

Przed podjęciem decyzji o wyborze fotografa warto zapytać o kilka istotnych kwestii:

– co się stanie jeśli podczas wesela aparat ulegnie uszkodzeniu lub awarii (profesjonalista na taką okoliczność powinien mieć przygotowany drugi aparat),
– jaki jest termin odbioru zdjęć po ślubie (zbyt szybki może sugerować, że nie zostaną one starannie obrobione, a zbyt długi… nikt nie chce czekać przez kwartał na zdjęcia ze swojego ślubu),
– czy będzie podpisywana umowa (lepiej unikać fotografów, którzy twierdzą, że wystarczy umowa słowna; wszystko powinno być na piśmie, w tym warunki reklamacji i np. kary za niewykonanie usługi),
– czy wymagana jest zaliczka i w jakiej kwocie (normą są zaliczki w wysokości 20 lub 30% wartości usługi).

Fotografia ślubna rządzi się swoimi prawami, a zajmujące się nią osoby pracują na różnych warunkach i mają różne podejście do swojego zawodu. Nie każde może nam się spodobać. Biorąc to pod uwagę, warto poświęcić trochę czasu na wybór fotografa, tak żeby na pewno być zadowolonym z otrzymanych zdjęć.