Do naszej dyspozycji producenci oddają coraz to nowsze środki higieny, różniące się od siebie działaniem i ceną. Niestety, często brakuje nam wiedzy o tym, co jest dla nas najlepsze. Zewsząd otoczeni przez reklamy, z trudem poszukujemy rzetelnych informacji. Oto, co powinniśmy wiedzieć o szczoteczkach do zębów.
Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, iż szczoteczka do zębów jest tak naprawdę ważniejsza od pasty. Rozwój próchnicy hamowany jest przede wszystkim przez mechaniczne oczyszczenie zębów z resztek jedzenia, osadów i bakterii. Pasta stanowi jedynie ułatwienie, zapewniając dodatkowo poczucie komfortu w postaci świeżego oddechu. Ważną rolę odgrywa także niesłusznie zaniechane przez większość Polaków oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nitki.

 

Szczoteczki manualne to wciąż najpopularniejszy typ szczoteczki do zębów. Ich docenianą zaletą jest ogólnodostępność, różnorodność oraz niska cena. Z ich pomocą możemy skutecznie oczyścić zęby z zalegających na nich osadów, musimy jednak wiedzieć, jak należy to robić. W dzieciństwie uczymy się najczęściej myć zęby ruchem okrężnym. Sposób ten promowany jest często w skierowanych do najmłodszych kampaniach dot. higieny jamy ustnej. Niewłaściwym jest jednak przenoszenie wspomnianego nawyku w dorosłe życie. Mycie zębów ruchem okrężnym to sposób dostosowany do zdolności manualnych dziecka, który przy długotrwałym stosowaniu może nam nawet zaszkodzić. Bardziej wskazane jest wykonywanie ruchów wymiatających. Istnieją różne rodzaje szczoteczek manualnych, dostosowane do potrzeb pacjentów, np. szczoteczki miękkie, przy których umycie zębów wymaga więcej czasu, lecz nie jest bolesne dla osób zmagających się z chorobami przyzębia i błon śluzowych. Dostępne są także szczoteczki twarde, małe, duże, a nawet takie, które przeznaczone są do mycia pojedynczych zębów.

 

Szczoteczka elektryczna niejedno ma imię. Jest to najbardziej różnorodny typ szczoteczki do zębów, o podrodzajach przeznaczonych m. in. do masażu dziąseł, czyszczenia języka czy mycia powierzchni znajdujących się pod aparatem. Różne są także rodzaje ruchów wykonywanych przez główkę – rotacyjne, oscylacyjno-rotacyjne oraz pulsacyjne. Szczoteczka elektryczna doskonale sprawdzi się w utrzymaniu higieny, należy jednak pamiętać o technice jej stosowania. Nie należy przykładać tego typu szczoteczki do dziąseł, zaś do każdego zęba powinno się przykładać ją oddzielnie.
Ostatnim typem są szczoteczki soniczne – najdroższe, ale też najskuteczniejsze i najprostsze w użyciu. Wystarczy przyłożyć szczoteczkę do zęba bez wykonywania żadnych ruchów – czyszczenie odbywa się bowiem za pomocą drgań, które w kontakcie z pianą i śliną wytwarzają wnikające nawet w trudnodostępne powierzchnie bąbelki.