Medyczne leczenie ropnych chorób paznokcia.

Niestety, nasze paznokcie też chorują. Takie zmiany ropne jak zanokcica czy drożdżyca są bolące i nieestetyczne. Ponadto niosą duże ryzyko powikłań. Może skończyć się utratą paznokcia lub zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu trwałych zmian w obrębie komórek i tkanek. Płytka może już nie odrosnąć, a jeśli nawet, to i tak będzie zdeformowana. Jeśli choroba rozwija się bardzo szybko, jedynym ratunkiem jest leczenie medyczne.

Dlaczego paznokcie chorują?

To przede wszystkim kontakt z bakterią lub wirusem. Organizmy przenikają do wnętrza poprzez rozcięcie w skórze, spowodowane zbyt głębokim obcinaniem paznokci, usuwaniem skórek lub nieodpowiednią pielęgnacją. Co więcej, jeśli skóra jest narażona na długotrwałe moczenie i wilgoć, bakterie mają warunki, by rozwinąć się bardzo szybko. Do zakażeń ropnych dochodzi u dorosłych i dzieci. Dotyczy ono paznokci rąk i nóg. Do kontaktu z bakterią może dojść podczas pobytu na basenie. Kiedy mamy cukrzycę lub inne choroby hormonalne, bakterie rozwijają się szybciej. Podczas wizyty u stylistki paznokci, która wykonuje manicure albo nakłada hybrydę. Chemiczne substancje zawarte w składzie niektórych preparatów mogą uczulać skórę i uszkadzać paznokieć. Gdy nasze malutkie dziecko ssie paluszki, może także się zarazić. Zakażenie dokonuje się zawsze poprzez kontakt bakterii z uszkodzonym wałem skórnym, a bakterie beztlenowe mogą znajdować się nawet w jamie ustnej maluszka.

Ropne zakażenie skóry pod paznokciem – leczenie medyczne.

Zaczyna się od kuracji antybiotykowej. Dodatkowo lekarz zapisuje środki przeciwbólowe i okłady miejsc zmienionych. Opatrunki mają chłodzić chore miejsce. Najczęściej są na bazie alkoholu. Przede wszystkim zwraca się uwagę na zabezpieczenie miejsca, żeby je dodatkowo nie podrażniać. Doustne środki stosowane są nie mniej niż 14 dni i najczęściej jest to klindamycyna. Maści przeciwgrzybiczne, zewnętrzne to głównie ketokonazol lub flukonazol. Podczas leczenia nie moczymy rąk lub nóg. Zdarza się, że lekarz musi założyć drenaż ropnia. Aby ułatwić wysięk ropny, nacina się także wał skórny. Czasem trzeba usunąć chirurgicznie komórki i tkanki, które uległym trwałym uszkodzeniom i są nieodwracalne. Ostre fazy choroby niosą duże ryzyko zdeformowania paznokcia lub jego usunięcia na stałe. Wtedy musimy się liczyć z tym, że już go nie będziemy posiadać. Choroby uszkadzają macierz, która jest odpowiedzialna za budowę płytki.
Wszelkie zauważalne zmiany obowiązkowo konsultuj z lekarzem, zanim będzie za późno. Staraj się też uważać podczas zabiegów pielęgnacyjnych i szczególnie dbaj o higienę rąk i nóg.