Mononukleoza – kilka informacji

Mononukleoza to choroba, która często jest również określana mianem choroby pocałunków. Przenoszona jest drogą kropelkową, a więc poprzez śleczenielinę. Wywoływana jest poprzez wirus Epsteina-Barr, w skrócie EBV. Wirus pozostaje w organizmie jako uśpiony, może więc dojść do reaktywacji. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Jakie są objawy mononukleozy? Na te i inne istotne pytania odpowiadamy poniżej.

Objawy i leczenie

Choroba pocałunków objawia się bardzo podobnie, jak przeziębienie. Może więc wystąpić podwyższona temperatura, ból głowy, mięśni czy stawów. Dreszcze, obrzęk śluzówki nosa i gardła to również częste objawy mononukleozy. W przypadku podejrzenia zakażenia, należy jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista dzięki badaniom i odpowiedniej diagnozie, dobierze odpowiedni sposób i środki leczenia choroby pocałunków.
Leczenie polega głównie na podawaniu leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych, w celu zwalczenia nieprzyjemnych objawów zakażenia. Pomocne okazują się także różne płukanki, takie jak te z naparu z szałwii, a także środki podawane miejscowo. Najczęściej stosuje się również acyklowir oraz glikokortykosteroidy. Jednak o leczeniu powinien zadecydować odpowiedni lekarz.
Powikłania po chorobie pocałunków nie zdarzają się zbyt często. Możliwe powikłania to:
• Małopłytkowość,
• Niedokrwistość,
• Różnego rodzaju zapalenia.
Na zakażenie najbardziej narażone są dzieci, dlatego warto uczyć ich zasad higieny już od najmłodszych lat. Warto także uświadomić im, że używanie przedmiotów osobistych innych osób jest niedopuszczalne. Osoby dorosłe również powinny o tym pamiętać, aby uniknąć zakażenia wirusem i tym samym mononukleozy. Używanie szczoteczki do zębów innej osoby, czy też używanych sztućców to z pewnością bardzo zły pomysł.
Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu jest zakażony, nie warto go izolować. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej higienie i zachowaniu środków ostrożności.

Podsumowanie

Choroba pocałunków to choroba, która przenoszona jest drogą kropelkową a więc poprzez ślinę. Objawy są bardzo podobne jak przy przeziębieniu. Osoba zakażona odczuwa bóle głowy, stawów czy mięśni. Występuje podwyższona temperatura, dreszcze, obrzęk nosa czy gardła. W przypadku zauważenia podobnych objawów należy udać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, który dzięki badaniom dobierze odpowiednie środki leczenia. Aby uniknąć zakażenia warto dbać o odpowiednią higienę i nie używać środków osobistych innych osób.