Wiele osób dbając o swój wygląd skupia się głównie na pielęgnacji i ewentualnym makijaży twarzy, wyglądzie swojej sylwetki oraz ubraniach, jakie na sobie noszą. Oczywiście nic w tym złego, a wręcz przeciwnie. Dbanie o siebie już dawno przestało być utożsamiane z próżnością czy też domeną wyłącznie kobiet.

 

Obecnie schludny i atrakcyjny wygląd jest naszą wizytówką. Nie da się w końcu zaprzeczyć, że “jak nas widzą, tak nas piszą”. Niestety wiele osób zapomina o pielęgnacji jamy ustnej, a brzydkie i niezadbane zęby oraz nieświeży oddech mogą zniwelować wszelkie nasze starania. Oczywiście wiele zabiegów stomatologicznych, dzięki którym światowe gwiazdy z okładek kolorowych magazynów pochwalić się mogą nieskazitelnym rzędem białych i równych zębów jest bardzo kosztowna. Tak naprawdę jednak, aby osiągnąć zadowalający efekt nie trzeba wydawać majątku. Podstawa to systematyczna pielęgnacja. Naszym dobrym “przyjacielem” powinien też zostać stomatolog, który regularnie przeprowadzać będzie przegląd stanu naszego uzębienia oraz informować nas o tym, jakie zabiegi powinny być przez nas wykonane. Oczywiście bardzo duże znaczenie ma także codzienna pielęgnacja i higiena jamy ustnej. Zęby myć powinniśmy co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, najlepiej zaś po każdym posiłku. Ważny jest wybór odpowiedniej szczoteczki. Dobrym pomysłem może być zakup modelu elektrycznego. Poza szczotkowaniem które trwać powinno co najmniej 4 minuty przestrzenie pomiędzy zębami powinny być przez nas czyszczone przy pomocy nici dentystycznej. Poza myciem i nitkowaniem konieczne jest także używanie płynu do płukania jamy ustnej, który pomoże nam usunąć resztę bakterii i zanieczyszczeń oraz zadba o świeży oddech. Wiele osób pamięta o myciu, nitkowaniu i płukaniu, jednak zapomina o ostatnim, ważnym elemencie codziennej pielęgnacji, którą jest mycie języka. Można je wykonać zwykłą szczoteczką do zębów, choć lepsza będzie w tym przypadku specjalna szczoteczka – skrobaczka.

Dentysta czyli kto?

Dentystyka czy inaczej stomatologia to specyficzny dział medycyny, który zajmuje się funkcjonowaniem, patologiami oraz leczeniem zębów, a także przyzębia, języka, błony śluzowej oraz wszelkich innych tkanek w jamie ustnej i ją otaczających. Ponadto stomatologia zajmuje się także stanami dotyczącymi stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Osoba zajmująca się stomatologią to lekarz stomatolog czy też lekarz dentysta. Choć wiele osób obawia się wizyt w jego gabinecie mogą one pomóc nam uniknąć znacznie większych nieprzyjemności.