Poznaj swój kobiecy cykl

Większość kobiet wie, czym jest cykl kobiecy i o co mniej więcej chodzi. Nie każda jednak ma wiedzę na temat tego, jak dokładnie on przebiega. W przypadku starań o ciąże jest to bardzo ważna wiedza, dzięki której starania mogą okazać się owocne dużo szybciej. Do zapłodnienia bowiem powinno dojść w czasie owulacji, co daje największe szanse na powodzenie. Warto więc wiedzieć, jak przebiega kobiecy cykl. Więcej ważnych informacji znajdziesz w kolejnych fragmentach artykułu.

Owulacja

Jeśli cykl trwa 28 dni, owulacja przypada między 10 a 15 dniem jego trwania. W przypadku gdy cykl jest nieregularny sprawa wygląda nieco inaczej. Owulacja zazwyczaj nie daje żadnych objawów, jednak w niektórych przypadkach kobieta może odczuwać napięcie w piersiach, ból w jednym jajniku, w tym, który uwolnił jajeczko, śluz z pochwy. Bardzo pomocne są aplikacje, w której wystarczy wprowadzić stosowne dane i kliknąć dosłownie jeden przycisk. Wówczas aplikacja oblicza wszystko sama, a kobieta bez wykonywania żmudnych obliczeń ma pewną informację na temat tego, które dni są w jej przypadku dniami płodnymi, kiedy występuje owulacja.
Poza aplikacjami, w internecie można znaleźć tak zwane kalkulatory dni płodnych. Z tego rozwiązania także warto skorzystać.
Owulacja przypada na około 14 dzień cyklu kobiety. Jeśli cykl ten jest regularny, nie ma nic trudnego w ustaleniu tej daty. Jeśli jednak cykl jest nieregularny, należy podjąć obserwację i wyliczyć średnią. Jeśli wraz z partnerem staracie się o dziecko, najlepszym czasem na poczęcie będzie właśnie czas owulacji. Jeśli dojdzie do zapłodnienia prawdopodobnie nie poczujesz żadnych objawów. Czasami jednak można odczuć je w postaci lekkiego krwawienia, które może być mylone z miesiączką. Jak je odróżnić? Krwawienie po zapłodnieniu trwa bardzo krótko, zazwyczaj jedynie dwa dni, nie ma w nim również żadnych skrzepów krwi.

Podsumowanie – zdrowie

Owulacja to najlepszy moment na starania o dziecko. Aby jednak określić jej datę, należy obliczyć cykl kobiecy. W przypadku regularnych cykli jest to łatwe, jeśli jednak są nieregularne sytuacja komplikuje się. Cykl ten może być zmienny, różne czynniki zewnętrzne mogą na niego wpływać. Warto skorzystać z kalkulatora cyklu kobiecego online, albo specjalnej darmowej aplikacji, która po wprowadzeniu stosownych danych oblicza wszystko to, co potrzebne kobiecie do planowania starań o dziecko. To bardzo skuteczne i wygodne rozwiązanie.