Czy zielona herbata jest zdrowa? Zapewne wielu z nas zadawało sobie to pytanie. Zaraz obok czarnej, zielona jest chyba jednym z najbardziej spopularyzowanych ciepłych napojów. Można ją pić na wiele sposobów, ma wiele właściwości prozdrowotnych i dużą zawartość składników odżywczych, które wpływają zbawiennie między innymi na naszą cerę. Napój ten pochodzi z Chin i Japonii, a w całej Azji jest głęboko zakorzeniony w ichniej kulturze.

Co zawiera zielona herbata?

Zielona herbata zawiera przede wszystkim mnóstwo antyoksydantów, które zapobiegają starzeniu się skóry. Zawiera również witaminy C, B, E, K, które wspomagają w odbudowie struktury komórek w naszym ciele. W swoim składzie zawiera również takie składniki jak garbniki, aminokwasy czy mikroelementy (cynk, mangan, potas, fluor, miedź) wspomagające całość procesów zachodzących w organizmie. Ponadto obecne są również poliflenole czy katechiny, które odpowiadają między innymi za regenerację komórek.

Jak każda roślina, zielona herbata posiada wiele odmian, które różnią się smakiem i właściwościami między sobą. Jedna będą bardziej gorzkie, inne dość słodkie “same w sobie”. Dlatego, jeśli na przykład ktoś jest miłośnikiem cytrusów to można wcisnąć do zielonej herbaty nieco soku z cytryny.

Kto może pić zieloną herbatę?

Wskazana jest przede wszystkim dla osób, które mają problemy skórne takie jak trądzik, rumień czy mające skłonność do stanów zapalnych. Dzięki antyoksydantom, które posiada zielona herbata zmniejsza się wskaźnik morfologiczny stanu zapalnego, a to zdecydowanie polepsza stan ogólny organizmu.

Ponadto zapobiega możliwości wystąpienia stanów przedzawałowych, miażdżycowych czy obniża poziom trójglicerydów. Ponadto znacznie przyśpiesza metabolizm co pomaga w walce z otyłością i cellulitem.

Pić zieloną herbatę mogą wszyscy. Jest idealnym uzupełnieniem diety dla dorosłych i młodzieży. W dużych ilościach nie powinny jej pić dzieci do 10 roku życia, kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią.

Jakie są niepożądane skutki picia zielonej herbaty? Czyli samo zdrowie?

Niestety, zielona herbata nie jest idealnym napojem na stałe. Jak każdy produkt, posiada też wady. Umiar trzeba znać we wszystkim. Na napój ten muszą uważać przede wszystkim osoby, które mają problemy z gospodarką wapniowo-magnezową w organizmie. Zielona herbata bowiem jest niestety produktem, który wypłukuje dość dużą ilość tych mikroelementów, przez co trzeba dbać o ich regularne uzupełnianie, jeśli spożywamy dużą ilość zielonej herbaty.

Katechiny spożywane w zbyt dużych ilościach mogą prowadzić do wytrącania się żelaza podczas trawienia. Dlatego też podstawą jest zbilansowana dieta, która uzupełni nasz poziom żelaza w organizmie. Dłuższe spożywanie zielonej herbaty może zatem doprowadzić do anemii, jeśli nie będziemy dbać o regularne uzupełnianie tego pierwiastka.

Jak przyrządzać zieloną herbatę?

Dzięki swojej uniwersalności można przyrządzać ją na różne sposoby. Może być wytrawna lub na słodko. Dobrym sposobem na spróbowanie nowości jest kupienie kilku rodzajów zielonej herbaty i na przykład suszonych kwiatów różnych gatunków. W ten sposób będzie można komponować swoje własne herbaty, które będą nam odpowiadać pod względem smakowym.

Zielona herbata powinna być obecna w naszym życiu jako dodatek, który świetnie uzupełni dietę. Dzięki temu opóźnimy starzenie się naszej skóry i zmniejszymy ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń. Odrobina przyjemności nikomu jeszcze nie zaszkodziła!