Body Mass Index, czyli w skrócie BMI. Jego wyliczenie pozwala nam określić czy nasza waga jest prawidłowa. Jeśli przekroczymy ogólnie przyjęte normy i nasz wskaźnik znajduje się w niebezpiecznej granicy otyłości, może nam grozić wiele niebezpiecznych chorób

Głównym powodem, dla którego opracowano wskaźnik BMI, było badanie ryzyka wystąpienia chorób, związanych z otyłością.

Jedną z zalet tego wskaźnika jest fakt, że każdy może sobie go obliczyć samodzielnie. Aby zdiagnozować nadwagę, otyłość lub niedowagę, należy znać jedynie swój wzrost i wagę. Wystarczy wykorzystać do tego prosty wzór matematyczny:

BMI = masa ciała (kg)/wzrost2 (m)

Przykład: BMI osoby ważącej 70 kg i mierzącej 175 cm będzie wynosiło: 70/(1, 75)2=22, 86.

Wyniki BMI:

BMI<18, 5 – niedowaga
18, 5-25 – prawidłowa masa ciała
25-30 – nadwaga
BMI>30 – otyłość

Konsekwencje zbyt wysokiego wskaźnika BMI

Najlepszym wskaźnikiem BMI jest ten pomiędzy 18, 5, a 25. Osoby posiadające taki wskaźnik zazwyczaj są w pełni zdrowe.

Jeśli Twój wskaźnik BMI przekracza zalecaną normę, masz nadwagę lub otyłość. Zbyt duży wynik BMI może doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji zdrowotnych.

Zbyt wysoka masa ciała to duże ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Otyłość to prosta droga do rozwoju cukrzycy typu II. Dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia metaboliczne, takie jak: insulinooporność, zaburzenia lipidowe czy hormonalne.

Kliniczne konsekwencje otyłości to:

choroby układu sercowo-naczyniowego,
udar mózgu,
cukrzyca typu 2,
stłuszczenie wątroby i upośledzenie jej funkcji,
kamica żółciowa,
niektóre typy nowotworów.

Liczne badania potwierdzają, że zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej, to duże ryzyko wystąpienia wyżej wymienionych chorób cywilizacyjnych.

Jak zmniejszyć wskaźnik BMI?

Chcąc zmniejszyć wskaźnik BMI należy mniej jeść i zacząć się regularnie ruszać. Odpowiednio ułożona dieta, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych to połowa drogi do sukcesu. Druga połowa to regularny ruch. Jednak nie może być to ruch byle jaki. Powinien być dobrany do naszego stylu życia i do naszych ograniczeń. Trudno wymagać od osoby, która od lat cierpi na nadwagę czy otyłość, aby od razu przebiegła maraton.

W walce ze zbyt dużym wskaźnikiem masy ciała pomocna jest metoda małych kroczków. Ustalanie realnych do osiągnięcia celów, pozwala na osiągnięcie sukcesu. Zdrowie zależy przede wszystkim od dobrze ułożonego planu. Najlepiej, jeśli walkę ze zbyt wysokim wskaźnikiem BMI toczymy pod okiem specjalistów.

Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna to klucz do zachowania zdrowia i walki ze zbyt wysokim BMI. Nawet utrata 10% wagi powoduje wiele pozytywnych konsekwencji dla zdrowia.

Przede wszystkim spada ciśnienie krwi, zwiększa się tolerancja glukozy, parametry lipidowe ulegają znacznej poprawie. Pozwala to na zmniejszenie dawek przyjmowanych leków. W przypadku zrzucenia nadmiernych kilogramów, ustępują charakterystyczne objawy dla otyłości, czyli nadmierne zmęczenie, chrapanie, bezdech nocny, zadyszka czy bóle stawów.