Wiele osób doświadcza zesztywnienia szyi, kiedy trzeba ją rozruszać. Najczęściej pojawia się ono przy długim pozostawaniu w tej samej – zazwyczaj siedzącej – pozycji. Czy jednak człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że i szyję dotknąć może pewne schorzenie? Choć wydaje się to mało prawdopodobne, także szyję dopaść może pewna dysfunkcja. Czym jest kręcz szyi i kogo dotyka? Warto się dowiedzieć.

Skrzywiona szyja – zdrowie

Zdarza się, że mija się na ulicy osobę, która ma wyraźnie skrzywioną szyję. I właśnie to nazywane jest kręczem szyi. Jest to dysfunkcja narządu ruchu, która polega na patologicznym skrzywieniu szyi w jedną stronę. To samo w sobie wymusza przechylenie głowy. Pojawienie się kręczu szyi może być spowodowane urazem, przyjmowaniem nieprawidłowej postawy w trakcie snu lub podczas pracy, jak również schorzeniami kręgosłupa, a nawet wadą wrodzoną – jest tak, gdy występuje u niemowląt powyżej trzeciego miesiąca życia. Wówczas trzeba się w trybie pilnym skonsultować z fizjoterapeutą dziecięcym.

To przymusowe ustawienie głowy wynikające z kręczu szyi może występować z jednostronnym uniesieniem ramienia po stronie kręczu. To schorzenie często powoduje wtórne zaburzenia, które mają charakter strukturalny i funkcjonalny. Towarzyszyć może mu ból głowy po którejś ze stron.

Występowanie u dorosłych

Schorzenie to można podzielić na trzy odmiany: kręcz wrodzony, ułożeniowy i nabyty. W obrębie kręczu wrodzonego wyróżnia się mięśniowy i pochodzenia kostnego. W obrębie kręczu nabytego wyróżnia się kręcz spastyczny, gdzie zalicza się dystonię szyjną i kurczowy kręcz szyi, oraz reumatyczny, gdzie zalicza się przykurcz mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Kręcz nabyty powstaje na przykład po urazie kręgosłupa.

Występowanie u dzieci

U niemowląt występuje wrodzony kręcz mięśniowy. Jego przyczyną jest skrócenie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego na skutek jego częściowego zbliznowacenia i zwłóknienia. Wciąż nie ma pewności i zgody względem tego, co przyczynia się do powstawania tych zmian bliznowatych.
Schorzenie to u niemowląt można bardzo rozpoznać, gdyż objawia się charakterystycznym sposobem trzymania głowy przez chore dziecko niezależnie od przyjmowanej pozycji. Głowa utrzymywana jest poprzez przechylenie w bok ku jednemu z barków, twarz zaś zwrócona jest w przeciwną stronę i lekko uniesiona do góry.

W przypadku niemowląt kręcz objawia się nie tylko na szyi, ale również na twarzy – po stronie skróconego mięśnia rośnie wolniej, rozwija się słabiej, jest mniejsza, poszerzona w kierunku nos-ucho, skrócona w kierunku czoło-broda. Do tego dochodzą również deformacje układu szkieletowego.