Historia

Lotto jest to loteria organizowana przez Totalizator Sportowy. Istnieje w Polsce od 1957 roku. Zakłady tej gry można zawierać w kolekturach na terenie całej Polski. Od grudnia 2018 roku doszła możliwość brania udziału także przez Internet oraz specjalne aplikacje mobilne. Od 11 marca 1973 roku do 16 marca 1996 roku wyniki lotto były transmitowane w programie pierwszym i drugim Telewizji Polskiej. A do 2009 roku były transmitowane przez telewizję Polsat. Od 1 maja 2013 roku losowania gier lotto odbywają się w TVP Info i są emitowane na żywo codziennie o 21:40. Wszystkie losowania są również transmitowane przez Internet na oficjalnej stronie Totalizatora Sportowego. Dnia 7 maja 2013 roku Totalizator Sportowy który jest właścicielem marki Lotto, został doceniony i otrzymał certyfikat odpowiedzialnej Gry, który jest przyznawany przez European Lotteries and Toto Association. Oceny dokonuje niezależny audytor, wydany certyfikat jest przyznawany na okres trzech lat.

Internetowy System Sprzedaży

W grudniu 2018 roku została uruchomiona oficjalna strona Internetowa oraz aplikacja mobilna LOTTO gdzie można zawierać zakłady online oraz śledzić wyniki na żywo. Warunkiem jest stworzenie własnego konta poprzez rejestrację na stronie lotto, do której mogą przystąpić tylko osoby pełnoletnie. Od początku 2020 roku można zagrać we wszystkie możliwe gry liczbowe będące częściami gry lotto. W systemie sprzedaż internetowej można zawierać zakłady praktycznie przez cały czas. Za pomocą internetu można grać jedynie na terytorium polski.

Rekordy

Największa kumulacja w Lotto miała miejsce 7 maja 2016 roku, pula tamtejszej wygranej przekroczyła 57 milionów złotych. Wtedy padły trzy wygrane, które wyniosły po równo po 20 milionów. Jednak największą sumę pieniędzy wygrał mieszkaniec województwa małopolskiego, który wygrał 36 milionów złotych, który metodą na chybił trafił w kolekturze w centrum handlowym wykupił los. Najwyższa wygrana we wszystkich grach losowych w Polsce padła 10 maja 2019 roku w Eurojackpot i wyniosła 193 miliony złotych. Wygrał ją mieszkaniec województwa łódzkiego.