Obrusy są produkowane z różnych materiałów – mają różną wielkość, kolor i styl, dlatego można je idealnie dopasować do wystroju danego wnętrza. Wysokiej jakości obrus – okrągły czy prostokątny – będzie wspaniałą ozdobą nie tylko podczas ważnych uroczystości, ale również na co dzień. Zobacz, jakie rodzaje obrusów są najpopularniejsze.

Wybrane rodzaje obrusów

W każdej aranżacji stołu pierwsze skrzypce gra piękny, czysty i elegancki obrus – można znaleźć model w odpowiednim stylu, np. eleganckim, designerskim, klasycznym albo ostatnio modnym glamour. Wybór obrusów jest naprawdę duży, ale nie każdy model sprawdzi się równie dobrze na każdą okazję. Trzeba najpierw rozważyć, jaki styl nam odpowiada, a także, na jaką okazję modelu szukamy.

Idealny obrus na każdą okazję

Obrusy plamoodporne są dobre na co dzień, gdyż będą bardzo praktyczne i wyjątkowo łatwe w utrzymaniu w czystości. Taki model posłuży przez długi czas. Na spotkania rodzinne lepiej jednak wybrać obrusy okrągłe, prostokątne czy kwadratowe, które mają bawełnę i włókna syntetyczne – takie obrusy można z powodzeniem prać w wysokich temperaturach i prasować. Dekoracyjne obrusy z koronką lub dekoracyjnym haftem są zwykle używane podczas świąt i wyjątkowych uroczystości i okazji.

Obrusy plamoodporne – wyjątkowo praktyczne

Wyjątkowo praktyczne są obrusy plamoodporne, które występują w różnych kolorach. Takie modele są ponadto pokryte apreturą teflonową. Plamy czy napoje trzeba jedynie wytrzeć szmatką, nie trzeba ich prać. Niższe zużycie to również lepsza żywotność, dzięki czemu obrusy plamoodporne są tak popularne. Powłoka ochronna znajduje się na całej powierzchni obrusu plamoodpornego – są one również często używane na tarasach i ogrodach, zastępując obrusy z ceraty.

Obrusy okrągłe, owalne, prostokątne, kwadratowe

Obrusy stanowią dekorację oraz ochronę stołów, dlatego mają różne kształty – jak między innymi obrusy okrągłe, prostokątne czy kwadratowe. Od wielkości, wymiarów i kształtu mebla zależy, jaki obrus należy dobrać. Inny sprawdzi się na stół w jadalni, inny na rozkładany stół na ważne spotkania w gronie rodzinnym, a inny model położymy na niewielkim stoliku kawowym. Poza tym można zestawiać różne modele ze sobą, przygotowując w ten sposób ciekawą dekorację stołu – do wyboru są najróżniejsze obrusy oraz bieżniki.

Eleganckie obrusy ażurowe

Jedną z wyjątkowych propozycji są też obrusy ażurowe, idealne na przystrojenie stołu. Zyskują one miłośników, gdyż prezentują się lekko i niezwykle stylowo – wpiszą się m.in. w styl klasyczny oraz glamour.