Dom to budynek, który ma spełniać przede wszystkim funkcje mieszkalne. Jednakże oprócz tego różnego rodzaju pomieszczenia, znajdujące się koło domu i pod jego główną częścią, również są bardzo chętnie wykorzystywane do określonych celów. Otoczenie domu, zwłaszcza przestrzeń przed nim, także odgrywa istotną rolę w jego ogólnym odbiorze. Pomieszczenia i przestrzenie, które wydają się być nieistotnym zaledwie dodatkiem, tak naprawdę pełnią ważne funkcje.

Przechowywanie przedmiotów

W każdym domu znajdują się przedmioty, z którymi właściwie nie wiadomo co zrobić. Nie są już niezbędne, przestają być używane, ale do użytku nadal się nadają, więc nie chcemy ich jeszcze wyrzucać. W zależności od tego, jakie podejście do takich przedmiotów panuje w danym domu, można spotkać się z ich mniejszą lub większą ilością. Większa ich ilość może być spowodowana przez swego rodzaju więzi, które ludzie zwykli tworzyć z przedmiotami, z którymi wiąże się przeszłość, wspomnienia i sentyment. Inni z kolei mają do tego tematu bardziej radykalne i nieustępliwe podejście. Każdy przedmiot, który przestaje być używany od jakiegoś czasu, jest usuwany z domowej przestrzeni. Takie podejście to jednak tylko niewielka część. Większa część osób woli przechowywać takie przedmioty w takich pomieszczeniach, jak strych, czy też piwnica. Są one więc swego rodzaju miejscem przejściowym dla rzeczy, z którymi nie wiadomo co zrobić. Ale piwnica, czy też ziemianka to również pomieszczenia idealne do przechowywania różnych warzyw i innych artykułów spożywczych, które lubią takie warunki, między innymi własnoręcznie sporządzone przetwory przechowywane w słoikach.

Przed domem

Przestrzeń, znajdującą się przed domem, zajmuje zazwyczaj ogród. Jest to miejsce, które może zostać zagospodarowane w różny sposób. Możemy więc spotykać się ze skromnymi, ale zadbanymi ogródkami albo dużymi, przemyślanymi i pięknymi przestrzeniami, wypełnionymi fantazyjną roślinnością ułożoną w ładnym i cieszącym oko porządku. Kwiaty, krzewy, czy też ozdobne kamienie, znajdujące się w takich ogrodach, są zazwyczaj starannie dobrane i pasujące do siebie. Niebagatelną kwestią w takich ogrodach pełni również oświetlenie, które sprawia, że taka przestrzeń nocą może przypominać istne dzieło sztuki. Takie ogrody to z pewnością miejsca, do których chce się wracać, w których chce się przebywać i mieć okazję cieszyć zmysły pięknym widokiem, zapachem i dźwiękami, które w tak zadbanych ogrodach mogą napawać ogromną chęcią do życia.

Przestrzeń pod i wokół domu to nie tylko nic nie znaczące, dodatkowe miejsce. Stanowią one przechowalnie takich przedmiotów, które kiedyś były uwielbiane, ale teraz odeszły w niepamięć. Mogą pełnić funkcję spiżarni, czy też wspaniałego miejsca, idealnego do odpoczynku i nabrania nowych sił, czy też być miejscem na towarzyskie spotkania. Niezależnie od tego, jak wygląda główna część domu, takie miejsca to stałe i niezwykle przydatne przestrzenie, które występują w większości domostw.