Polski rynek nieruchomości zdaje się być wyjątkowo podzielony – ponad połowa transakcji odbywa się bowiem bez udziału pośredników. Druga połowa klientów preferuje z kolei powierzanie swoich transakcji doświadczonemu doradcy. Jakie argumenty podają obie strony, i która opcja jest korzystniejsza dla statystycznego klienta?
Osoby decydujące się na zakup mieszkania bezpośrednio od jego właściciela zwykle chwalą sobie oszczędność i samodzielność. Niekorzystanie z pomocy pośrednika eliminuje koszty związane z jego zatrudnieniem, pozwala także na samodzielne wyszukiwanie ofert i dobieranie nieruchomości według swoich preferencji spośród bardzo szerokiej oferty. Nie podejmujemy także ryzyka, iż dany pośrednik nie spełni naszych oczekiwań i nie udzieli potrzebnej pomocy bądź przekona do bardzo kosztownego zakupu, którego pożałujemy w przyszłości.

Kredyty

Istnieje jednak druga strona medalu. Usługi pośrednika nie są wyjątkowo kosztowne, porównując do często wysokich cen nieruchomości, często zmuszających nabywców do wzięcia kredytu lub wydania dużej części życiowego dorobku. Z wieloma transakcjami na rynku nieruchomości wiążą się bowiem pułapki prawne, których rozwikłanie przysporzy kłopotów niedoświadczonemu nabywcy. Jest to zdecydowanie największa bolączka bezpośrednich transakcji, z którą poradzi sobie pośrednik. Inną ważną zaletą kupowania nieruchomości poprzez doradcę jest jego opieka nad relacją między nabywcą a sprzedającym. Pomoże on rozwikłać konfliktowe lub niejasne sytuacje, wynegocjować korzystne rozwiązanie oraz zapanować nad często wkradającym się w kontakty chaosem. Sprzedaż mieszkania jest także łatwiejsza z pomocą pośrednika, dokonuje on bowiem selekcji klientów. Warto także pamiętać o wiedzy i doświadczeniu pośrednika w kwestii transakcji oraz samych nieruchomości. Dobry doradca jest w stanie udzielić wsparcia kupującemu, służy radą, pomaga w podjęciu decyzji oraz tłumaczy wszelkie niejasności. Dokona także selekcji i z ogromnej ilości ofert wyłoni te, które sprostają naszym oczekiwaniom i spełnią wyznaczone przez nas kryteria.

 

Obywatele państw zachodniej Europy sięgają po usługi pośrednika nieruchomości znacznie częściej niż mieszkańcy naszego kraju – liczba transakcji dokonanych przy jego usługach w niektórych państwach przekracza 70%. Z czego wynika tak drastyczna różnica? Eksperci twierdzą, iż z niedojrzałości rynku. Polacy nie są skłonni do wydawania pieniędzy, a bardzo często brakuje im wiedzy na temat prawnych pułapek oraz innych trudności, które mogą napotkać nabywając nieruchomość. Być może tendencja ta zacznie ulegać zmianie wraz z rozwojem gospodarczym i wzrostem płynności wciąż rozwijającego się rynku.