Emigracja do krajów Europy Zachodniej jest powszechna od wielu lat. Za granicę w celach zarobkowych wyjeżdżają nie tylko ludzie, którzy nie posiadają przydatnych zawodowych kwalifikacji, ale także i ci, którzy takie kwalifikacje posiadają. Przykładem takich zawodów może być na przykład lekarz, pielęgniarka, czy elektryk i wiele, wiele innych. Emigracja w celach zarobkowych jawi się niektórym jako świetne rozwiązanie na zażegnanie finansowego kryzysu. Inni z kolei są bardziej sceptycznie nastawieni do tego rozwiązania.

Zalety emigracji

Główną zaletą wyjechania do pracy za granicę, zwłaszcza do krajów Europy Zachodniej, takich jak na przykład Niemcy, są oczywiście kwestie finansowe. Dużo wyższa wypłata, w dodatku w euro, za te same usługi, świadczone nierzadko w dużo lepszych warunkach, z perspektywy mieszkańca lub mieszkanki biedniejszego kraju wygląda jak marzenie. Duża część osób decydujących się na taki krok ma rodziny, więc może wysyłać pieniądze, które w przeliczeniu na złotówki stanowią bardzo często nieoceniony ratunek. Ale nie wszyscy wyjeżdżają za granicę wyłącznie w celach zarobkowych. Niektórzy, zwłaszcza młodsi ludzie, kierowani są raczej chęcią poznania innego życia, są ciekawi tego, jak wygląda życie w takim mieście, jak na przykład Berlin. Nauka nowego języka to kolejna, nieoceniona zaleta. Taka umiejętność może przydać się też po powrocie do kraju i zostać dobrze wykorzystana. Taki wyjazd to z pewnością świetna okazja do poznania innego stylu życia.

Wady emigracji

Ale zarobkowa emigracja ma nie tylko zalety. Jej ciemna strona ma raczej niewiele wspólnego z sielankową wizją. Bycie emigrantem w obcym państwie może wiązać się z szeregiem niedogodności. Można mieć problem ze znalezieniem takiej pracy, na jakiej nam pierwotnie zależało i być zmuszonym do podjęcia się zajęcia poniżej naszych kwalifikacji. Inną trudnością może być bariera językowa. Pomocne oczywiście jest nauczenie się choćby podstaw języka. Niestety, nie wszyscy mają tyle czasu, by móc zdążyć nauczyć się go na poziomie, który ułatwiałby w miarę swobodną komunikację. Problemy można mieć też z mieszkaniem, czy też rozczarować się w zderzeniu z nieco inną kulturą. Z pewnością mogą pojawić się też inne, niekoniecznie pozytywne niespodzianki. Ale największą trudnością, zwłaszcza dla tych, którzy mają rodziny i małe dzieci, jest właśnie rozłąka. Opuszczając swój dom, niektórzy mają poczucie niemałej straty.

Wyjazd za granicę, powodowany czy to chęcią szybkiego i w miarę nietrudnego zarobku, czy też chęcią poznania innej kultury i odmiennego życia, z pewnością jest dużym i odważnym życiowym krokiem. Pomimo niedogodności, które mogą pojawić się na początku, wydaje się być świetnym rozwiązaniem dla większości ludzi nie tylko ze względów finansowych, ale też dzięki innym możliwościom, jakie daje. Co prawda, rozłąka z bliskimi może jawić się jako coś niewymownie przykrego, ale temu też można zaradzić, zwłaszcza w dobie Internetu oraz jeśli nie wyjeżdża się daleko.