Bezsenność potrafi stać się prawdziwą zmorą utrudniającą życie. Wiele osób cierpiących na bezsenność jest w stanie zasnąć przed snem, ale potem budzi się w środku nocy. Następnie starają się zasnąć, często nie śpiąc godzinami. Jeśli to dotyczy ciebie, pomocne mogą być poniższe wskazówki. Prezentujemy 5 dobrych sposobów na powrót do snu, które pomogą w walce z bezsennością.

Terapia bezsenności

Budzenie się w nocy może być stresujące. Choć może to być trudne, postaraj się nie stresować swoją niezdolnością do ponownego zaśnięcia, ponieważ stres ten tylko zachęca twoje ciało do czuwania. Właściwym zachowaniem w takiej sytuacji mogą okazać się refleksyjne ćwiczenia oddechowe. Weź wdech, a następnie wydychaj powoli, skupiając się na procesach w swoim ciele. Weź kolejny wdech i powtórz. Spraw, aby relaksacja była Twoim celem, a nie sen.

Lekarze wskazują na skuteczność picia herbatek ziołowych. Najlepsza w walce z bezsennością jest melisa. Działa ona uspokajająco, co pozwala na szybszy powrót do snu.

Jeśli trudno Ci zasnąć, wypróbuj techniki relaksacyjne. Najpopularniejszymi sposobami na relaks są takie praktyki jak wizualizacja, progresywna relaksacja mięśni lub medytacja, które można wykonać nawet bez wstawania z łóżka. Nawet jeśli nie jest to zamiennik snu, relaksacja może nadal pomóc odmłodzić umysł i ciało. Oddychanie głębokie i pełne, obejmujące nie tylko klatkę piersiową, ale także brzuch, dolną część pleców i klatkę piersiową, może pomóc w zrelaksowaniu się. Zamknij oczy i weź głębokie, powolne oddechy, sprawiając, że każdy oddech jest jeszcze głębszy niż poprzedni. Wdychaj przez nos i wydychaj przez usta

Wykonaj cichą, nie stymulującą czynność. Jeśli nie śpisz dłużej niż 20 minut, wstań z łóżka i zrób coś, co nie wywołuje dużo bodźców. Przykładem takiej czynności może być czytanie książki. Przyciemniaj światła i unikaj ekranów, aby nie sygnalizować swojemu ciału, że czas się obudzić. Niebieskie światło negatywnie wpływa na sen. Dlatego jeśli zależy Ci na szybkim powrocie do snu, unikaj używania urządzeń.

Budzenie się w nocy często powodowane jest stresem odczuwanym w ciągu dnia. Jeśli coś cię trapi, postaraj się odłożyć zamartwianie się i burzę mózgów. Jeśli obudzisz się w nocy, odczuwając niepokój, zanotuj to krótko na papierze i odłóż zamartwianie się na później dzień, w którym będzie łatwiej rozwiązać. Podobnie, jeśli świetny pomysł nie pozwala Ci zasnąć, zanotuj go na papierze i zasnij, wiedząc, że po dobrze przespanej nocy będziesz znacznie bardziej produktywny.