Naprawa gitary akustycznej to jedyny ratunek dla ulubionego instrumentu, z którym łączy nas sentyment lub miłe wspomnienia. Jeśli to stara gitara, można by ją po prostu wymienić na nową, ale często decydujemy się na naprawę głównie z przyczyn sentymentalnych. A emocje to zawsze dobry powód do podejmowania działań.

Naprawa gitary akustycznej oferowana jest w najlepszych pracownikach lutniczych. Jej opłacalność zależy głównie od bieżącego stanu technicznego instrumentu lub przebiegu ewentualnego wypadku, który go spotkał (na przykład złamana szyjka, zerwana struna). W zależności od stopnia zniszczeń, naprawa może zostać wykonana samodzielnie w domu, a także na fachowym zapleczu doświadczonego lutnika.

Lutnik to wykwalifikowany fachowiec, który wykorzystując swoje doświadczenie i specjalistyczną wiedzę jest w stanie budować, naprawiać i stroić wszystkie instrumenty strunowe (między innymi: gitarę, skrzypce, kontrabas czy lutnię). Wykonana przez niego naprawa jest pewnym, skutecznym i bezpiecznym sposobem na przywrócenie ulubionej gitary do stanu użyteczności.

Przed naprawą lutnik obejrzy sprzęt muzyczny oceniając jego stan techniczny i konieczność ewentualnej naprawy. Określa także czas, jaki będzie na taką naprawę potrzebny, a także koszty z nią związane. W znanej pracowni lutniczej Luthier w Warszawie naprawa gitary akustycznej to koszt wahający się między 200 a 1200 złotych. Ostateczną cenę określi lutnik oceniający stan oddanej do serwisu gitary. Jeśli więc gitara jest naprawdę bardzo zniszczona, warto zastanowić się nad kupnem nowej.

Z pewnością regularnie serwisowana i pielęgnowana pieczołowicie gitara będzie w lepszym ogólnym stanie i koszt jej naprawy może być znacząco niższy niż gitary nieco zaniedbanej, w której poza wyraźną usterką wypadałoby poprawić jeszcze parę elementów. Bardzo często do lutnika trafiają gitary z uszkodzeniem gryfu lub pudła. Wówczas lutnik skleja je tak, aby nie było po tym śladu, jednak gdy uszkodzeniu ulegną struny – lepiej wymienić je na nowe.