Rodzinny dom to wyjątkowe miejsce. Przebywając w nim czujemy wszechobecną miłość, jesteśmy szczęśliwi. Potrawy wykonane przez naszą babcie czy mamę smakują lepiej, nawet jeśli do wykonania ich sami wykorzystamy ten sam przepis… Kiedyś jednak przychodzi w naszym życiu ten moment, kiedy musimy “wyfrunąć z gniazda” i rozpocząć życie na własny rachunek.

 

Bardzo często nasze pierwsze mieszkanie wynajmujemy, ponieważ nie jesteśmy jeszcze na tyle stabilni finansowo, żeby zakupić coś na własność. Na to także przychodzi jednak w końcu odpowiedni moment. Po początkowej radości, że teraz to my będziemy mieć szansę stworzenia rodzinnego domu dla naszych dzieci, miejsca, które zawsze wspominać będą z utęsknieniem i nostalgią, przychodzi spory stres… Kupno nieruchomości nie jest bowiem tak proste, jak można by przypuszczać. Wchodząc na pierwszą lepszą stronę internetową oferującą sprzedaż pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości możemy odnieść mylne wrażenie, że ogłoszeń jest tak dużo, że każdy bez najmniejszego problemu powinien znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. Jednak już po chwili widzimy, że w rzeczywistości nie jest to takie proste a samo poszukiwanie odpowiedniego lokalu kosztować nas będzie mnóstwo czasu oraz – niestety – nerwów. Czasem wydaje nam się, że znaleźliśmy to, czego szukamy, a potem życie weryfikuje ten pogląd – za mała kuchnia, opłakany stan techniczny, niepewna sytuacja prawna i tak dalej. Najczęściej jednak problemem są pieniądze, a właściwie – ich brak.

 

Kupno mieszkania czy domu to niestety bardzo, bardzo duży wydatek i nie każdy może sobie na niego pozwolić. Tak naprawdę na zakup nieruchomość za gotówkę, z własnych, odłożonych oszczędności pozwolić mogą sobie bardzo nieliczni z nas. Co mają więc robić pozostali? Do końca życia mieszkań na wynajmowanym mieszkaniu, które nigdy nie stanie się rodzinnym domem, do którego zawsze będzie można wrócić? Kupić mieszkanie, z którego nie będziemy zadowoleni, ale będzie nas na nie stać w przeciwieństwie do innych miejsc, o których marzymy? A może po prostu – wziąć kredyt hipoteczny? Kredyt to nic innego jak pisemna umowa pożyczki zawierana pomiędzy bankiem – kredytodawcą i jego klientem – kredytobiorcą. Bank udziela kredytobiorcy pożyczki, którą przeznaczona ma zostać na zakup nieruchomości, zaś kredytobiorca ma obowiązek spłacić ją w terminie, zwykle w systemie ratalnym, powiększoną o ustaloną z góry prowizję. Być może lepiej spłacać ratę własnego kredytu niż kredytu osoby, u której wynajmujemy mieszkanie?