Zakup mieszkania, działki budowlanej, domu czy innej nieruchomości niesie ze sobą wiele formalności, co jest jednym z powodów, dla których jest to przedsięwzięcie dosyć stresujące. Oczywiście formalności te generują koszta, które podbijają cenę, samą w sobie dosyć wysoką.

 

Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że zakup naszego nowego domu nie przysporzy nam wielu nieprzewidzianych kłopotów zdecydowanie lepiej jest od razu się zabezpieczyć. Dobrym pomysłem może być prawnik czy radca prawny, który fachowym okiem rzuci chociażby na umowę zakupu, którą mamy podpisać. Niestety nie raz zdarzały się sytuacje, że nowy nabywca stawał się właścicielem nieruchomości, w której zameldowani byli inni lokatorzy, bądź która mogła na przykład stanowić przedmiot rozprawy spadkowej i tak dalej. Nie sprawdzenie umów, księgi wieczystej i tak dalej naraża więc nabywcę na duże straty – zarówno finansowe, jak i te związane z poświęconym czasem oraz zszarganymi nerwami. Oczywiście dobra kancelaria prawna to duży koszt, może jednak uchronić nas przed jeszcze większym wydatkiem. Kwestie prawne to nie wszystko. Nieruchomość przez nas zakupiona zwykle wymagać będzie remontu czy chociażby odświeżenia, konieczny będzie zakup mebli i różnego rodzaju sprzętów i tak dalej… Ostatecznie kwota zakupu sam ej nieruchomości znacznie wzrośnie. Niestety wiele osób o tym nie myśli, przez co pakuje się w niemałe kłopoty. Skąd więc wziąć na to wszystko pieniądze?

Nieruchomość na kredyt

Niestety w dzisiejszych czasach mało kto może sobie pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę, czyli własne oszczędności. Zazwyczaj stanowią one tylko tak zwany wkład własny, brany pod uwagę podczas zaciągania kredytu hipotecznego. Kredyt to nic innego jak dwustronna umowa pożyczki. Stronami w tej pisemnej umowie jest bank, udzielający kredytu, oraz klient, kredytobiorca, który ma spożytkować daną kwotę zgodnie z ustaleniami. W przypadku kredytu hipotecznego przeznaczeniem tych pieniędzy jest oczywiście zakup działki budowlanej i budowa domu, zakup mieszkania lub domu czy też przeprowadzenie prac remontowych w posiadanej przez nas nieruchomości. Aby uzyskać kredyt konieczne jest wykazanie się pozytywną zdolnością kredytową, czyli gwarancją dla banku, że pożyczone pieniądze będziemy mieli z czego oddać. Na naszą zdolność kredytową wpływa wiele czynników takich jak nasze miesięczne zarobki i inne przychody, wydatki, kwoty innych zobowiązań, ilość osób pozostających na naszym utrzymaniu i tak dalej.