Zakup swojego pierwszego domu to nie taka prosta sprawa. Mimo, że rynek nieruchomości po brzegi wypełniony jest ogłoszeniami o sprzedaży i pozornie każdy powinien być w stanie znaleźć dla siebie coś odpowiedniego, rzeczywistość nie wygląda tak kolorowo.

 

Kupno nieruchomość zajmuje bardzo dużo czasu i pochłania ogromne środki finansowe. Ponadto kosztuje osoby poszukujące lokalu mnóstwo nerwów. Czy da się jakoś uniknąć stresu, marnowania czasu i nadprogramowych kosztów? Być może nie całkowicie uniknąć, na pewno jednak można je zminimalizować. Jak? O tym poniżej.

Zakup nieruchomości – grunt to dobry plan

Dobry plan to podstawa w wielu przypadkach, także tym. Zanim zaczniemy poszukiwania odpowiedniej nieruchomości powinniśmy bardzo szczegółowo się do tego przygotować. Na początek warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań – jaki typ nieruchomości nas interesuje – mieszkanie czy dom? Jaki powinien być jego stan – deweloperski z rynku pierwotnego, czy może do remontu kupiony od poprzedniego właściciela? Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy i jest wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę. Mieszkanie jest zwykle tańsze od domu, jest też o wiele łatwiejsze w utrzymaniu – pod względem finansowym, oraz porządku. Z drugiej jednak strony dom ma znacznie większą powierzchnie, którą wykorzystać możemy zgodnie z naszą wolą. Być może uprawiasz jakiś sport i sprzęt, jaki w tym celu wykorzystujesz zajmuje bardzo dużo miejsca? A może marzy ci się duża i przestronna garderoba, w której zmieści się cała twoja odzież, nawet ta oczekująca aż moda na nią powróci? W mieszkaniach zwykle nie ma na takie rzeczy zbyt wiele miejsca. Dom to także przestrzeń go otaczająca – ogród, garaż, budynki gospodarcze itp. Daje to bardzo dużo możliwości. Stan nieruchomości także generować może różne, mniejsze lub większe (z twojej perspektywy) problemy. Należy je wszystkie przeanalizować. Poza typem i stanem nieruchomości należy ustalić także inne aspekty, takie jak interesująca nasz powierzchnia nieruchomości, jej lokalizacja, dostęp do komunikacji miejskiej, szkół, apteki i tak dalej. Kiedy ustalimy już, czego szukamy, powinniśmy ustalić nasz budżet, jakim dysponujemy i zobaczyć, jaką kwotę musimy ewentualnie pożyczyć od banku w ramach kredytu hipotecznego. Należy też uwzględnić wszelkie koszty związane z załatwieniem formalności związanych z zakupem i kredytem, a także koszt przeprowadzonych w przyszłości prac remontowych, zakupionego sprzętu, mebli, dekoracji, a także dodatki do wystroju wnętrza.