Prysznic pozwala wziąć szybką kąpiel i zaoszczędzić wodę i pieniądze. Wanna to element domowego SPA, a także możliwość wykąpania dziecka czy psa. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników – warto poznać zalety i wady obu sprzętów, aby podjęcie tej trudnej decyzji stało się prostsze. Poznaj plusy i minusy wanien oraz pryszniców.

Wanny – zalety, wady i główne rodzaje

Wanny prostokątne. Najczęściej wybierane są wanny prostokątne – tradycyjne i uniwersalne. Pasują do wielu łazienek w bloku czy domu, pozwalają na wygodną kąpiel, ale mają też inne zastosowania. Prostota, elegancja, poczucie dobrego smaku i funkcjonalność to jedne z zalet wanien w tym kształcie.

Klasyczna forma wanny sprawia, że pasuje ona niemal do każdej łazienki, pozwala się swobodnie wykąpać, zrobić pranie itd. Łatwo też można ją zestawić z innymi urządzeniami w łazience. Dostępne są różne rodzaje wanien prostokątnych – popularne są m.in. wanny akrylowe, stalowe i żeliwne.

Wanny narożne. W małych łazienkach sprawdzą się wanny narożne, gdyż pozwolą zaoszczędzić sporo przestrzeni. Zajmuje mniej miejsca niż np. wanna prostokątna czy wolnostojąca. Ponadto jej kształt nadaje lekkości pomieszczeniu. Wanna narożna może też posiadać siedzisko, co ma znaczenie głównie dla dzieci oraz osób starszych i mających ograniczoną sprawność ruchową.

Brodziki prysznicowe – zalety i wady

Wśród aktualnych trendów łazienkowych niezmiennie króluje brodzik niski, mimo że nie zawsze jest to dobry wybór z powodu odpływu. Wygląda jednak stylowo i modnie, przez co zyskuje wielu zwolenników. Bardziej praktycznym wyborem są jednak tradycyjne brodziki prysznicowe i to na ich zaletach się skupmy.

Na pewno na korzyść prysznica przemawia ilość zajmowanego przez niego miejsca – mniej niż jakakolwiek wanna. Pozwala też zaoszczędzić czas i wodę, jest łatwy w pielęgnacji i pasuje do większości aranżacji. Trzeba jedynie dopasować odpowiedni model – wybrać materiał, wielkość kabiny, grubość brodzika i drzwi prysznicowe. Brodzik prysznicowy jest idealny do codziennego użytkowania, mimo że ma pewne ograniczenia. Jak to pogodzić?

Parawan nawannowy – alternatywa i kompromis

Rozwiązaniem może być parawan nawannowy, gdyż łączy zalety zarówno wanien, jak i pryszniców. Do wyboru są wahadłowe, składane harmonijkowe czy nawannowe przesuwne. Co ważne, kabinę nawannową można też łatwo samodzielnie zamontować. Co prawda to rozwiązanie cieszy się najmniejszą popularnością, ale to właśnie parawan nawannowy stanowi świetny kompromis, który zadowoli wszystkich.