Istnieje szeroki zakres dostępnych opcji leczenia zwyrodnienia stawów. Więc jak leczyć swojego zwierzaka z zapaleniem stawów?

Odpowiedni odpoczynek.

Zwierzęta z chorobą zwyrodnieniową stawów potrzebują odpowiedniego odpoczynku. Odpoczynek pomaga zmniejszyć stan zapalny i wzmocnić stawy. Zbyt dużo ćwiczeń i nadmierne używanie uszkodzonych stawów pogorszy objawy, a także może przyspieszyć niszczenie stawów.

Niestety często trudno jest określić, ile odpoczynku i ruchu potrzebuje zwierzę. Zbyt dużo ćwiczeń może pogorszyć sytuację, a niewystarczająca może zmniejszyć napięcie mięśni. Twój weterynarz może pomóc Ci określić, ile ćwiczeń i odpoczynku jest idealne dla Twojego zwierzaka. Odpoczynek jest ważny w ostrej fazie, kiedy stan zapalny jest aktywny.

Unikaj nadmiernego wysiłku.

Zasadą jest, że każda aktywność, która powoduje, że Twój zwierzak przez jakiś czas staje się dotkliwie kulawy, jest nadmierna i należy odpowiednio zmniejszyć poziom aktywności. Unikaj forsownych ćwiczeń i okresów nadmiernego wysiłku, które mogą przyspieszyć niszczenie stawów.

Ćwiczenie kontrolne.

Odpowiednio kontrolowane ćwiczenia pomogą utrzymać napięcie mięśniowe i elastyczność stawów. Brak odpowiednich ćwiczeń jest tak samo zły, jak zapewnienie zbyt dużej ilości ćwiczeń. Kontrolowane ćwiczenia mogą składać się z kilku krótkich spacerów na smyczy każdego dnia, przeplatanych krótkimi okresami odpoczynku. Pływanie, jeśli to możliwe, to kolejna idealna forma ćwiczeń, zapewniająca ćwiczenia bez obciążania stawów.

W miarę jak zwierzę się wzmacnia i jeśli nie występują żadne niepożądane skutki uboczne (takie jak kulawizna, bolesność, sztywność lub niechęć do chodzenia), okresy ćwiczeń mogą być wydłużone i wprowadzane bardziej forsowne rodzaje aktywności. Jeśli wystąpią niekorzystne skutki, należy odpowiednio zmniejszyć ilość ćwiczeń. Po raz kolejny weterynarz może okazać się bardzo pomocny w udzielaniu porad. W niektórych regionach dostępna jest obecnie fizjoterapia pasywna i ćwiczenia na bieżni wodnej.

Redukcja wagi.

Zwierzęta otyłe powinny być objęte programem redukcji wagi. Otyłość powoduje nadmierne obciążenie stawów i może przyspieszyć dalsze zwyrodnienie stawów.

Leki przeciwbólowe.

Obecnie dostępnych jest wiele metod leczenia, które pomagają psom z zapaleniem stawów stać się ponownie bezbolesnymi i mobilnymi. Pomocne mogą okazać się suplementy diety (np. siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny), kortykosteroidy i niesteroidowe leki przeciwzapalne samodzielnie lub w połączeniu. Twój weterynarz może doradzić Ci, które zabiegi są najbardziej odpowiednie dla Twojego psa.

Operacja.

Chirurgia jest stosowana tylko w bardzo wybranych przypadkach. Na przykład czasami może być uzasadnione zespolenie stawów w celu złagodzenia bólu lub przywrócenia ograniczonej funkcji. W innych przypadkach pomocne może być również założenie protezy (np. stawu biodrowego) lub usunięcie resztek stawu. Jednak w niektórych przypadkach interwencja chirurgiczna nie jest odpowiednią alternatywą w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.