Trzeba przyznać, że koci mocz wywołuje wiele emocji i raczej trudno o to, by było one choć odrobinę pozytywne. Pamiętajmy jednak, że żaden kot nie robi tego złośliwie, a takie zachowanie świadczy jedynie o jego problemach zdrowotnych.

W pierwszej kolejności powinniśmy pójść z kotem załatwiającym się poza kuwetą do weterynarza. W międzyczasie dobrze jest wyczyścić plamę moczu. Niestety okazuje się, że mimo że środki czystości, które trzymamy w łazience, usuną paskudną żółtą plamę, to w mieszkaniu wciąż czuć odór kociego moczu. Co wtedy możemy zrobić? Jak usunąć zapach moczu kota? Pachnący dom.
W sklepach coraz częściej pojawiają się neutralizatory zapachów przeznaczone właśnie do usuwania zapachu moczu i cechują się dużą skutecznością. To jednak wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a jeśli doliczymy do tego wizytę u weterynarza dla sikającego poza kuwetą kota oraz ewentualne leczenie, możemy dwa razy zastanowić się, czy chcemy korzystać z tego typu preparatów. Na szczęście istnieją także domowe sposoby na pozbycie się uciążliwego zapachu kociego moczu.

Wcale nie musi być drogo

W przypadku niespodzianek tego typu, ważna jest szybka reakcja. Powinniśmy przystąpić do usuwania plamy od razu po jej zobaczeniu, tak aby mocz nie zdążył mocno wsiąknąć. Jedną ze skuteczniejszych metod na poradzenie sobie z tym wyjątkowo irytującym i męczącym problemem jest preparat przyrządzony z octu oraz kilku łyżeczek sody. Wylewamy go na powstałą plamę i zostawiamy na kilka minut. Po tym czasie możemy przepłukać wodą czyszczone miejsce. Zapach moczu zostanie zastąpiony przez… nieprzyjemny zapach octu, ale spokojnie- po kilku dniach zniknie, a my będziemy mogli cieszyć się świeżością w mieszkaniu.
Można także skorzystać z wody utlenionej- mechanizm działania jest bardzo podobny, woda utleniona również zostawi swój zapach na kilka dni, ale po tym czasie ulotni się on i przy okazji usunie odór moczu. Spróbować można także wyprać zalany moczem materiał w możliwie jak najwyższej temperaturze, ale trzeba uważać na tkaniny, które są wrażliwe na tego typu zabiegi.