Większość z nas może wiedzieć na pewno, że każdy kraj ma swój własny symbol, który odróżnia go od innych państw. Należą do nich godło, hymny lub flagi. Każdy z tych elementów jest charakterystyczny dla danego kraju i zwykle wiąże się z jego wcześniejszą historią. W tym artykule omówimy Polskie godło .
Polski orzeł
Warto wiedzieć, co to znaczy. Herb Polski przede wszystkim warto wspomnieć, że jest to jeden z najważniejszych symboli Rzeczypospolitej. Jej pierwowzorem jest dynastyczny emblemat Piastów. Jak wiesz, byli pierwszymi władcami Polski. W herbie naszego kraju widnieje polski orzeł. Stanowi to art. 28 Konstytucji RP. Orzeł ten ma na sobie złotą koronę i jest namalowany na czerwonym tle. Barwy te mają duży związek z kolorami znajdującymi się na fladze naszego narodu. Jednak warto wspomnieć, iż wcześniej istniały inne projekty herbów. Na przykład takie gdzie, Orzeł nie ma korony. Herb Polski ostatecznie odnowiono dopiero 31 grudnia 1989 roku. Jak widać to co się znajduje na nim nie zostało umieszczone tam przez przypadek. Wszystko jest zapisane w ustawach tak jak było to wspomniane wcześniej. To bardzo ważny czynnik dla naszego kraju. Dlaczego? Każdy Polak powinien znać historię swojego kraju i skąd się wzięły symbole. A także dlaczego one są takie a nie inne. Godło polskie można spotkać przede wszystkim na monetach ale i bank notach naszego kraju. Znajduje się na odwrocie. Ale i nie tylko. Można spotkać je także przed wejściem do szkoły, sądu i innych urzędach. Tak samo jak flaga tak i herb jest dla Polaków bardzo ważny. Istnieje kilka legend dotyczących jego pochodzenia. Jednak jeśli ktoś dokładniej śledzi godła miast to na pewno zauważył, że nie tylko to jest ważny element dla samej Polski ale i dla miast, ponieważ w niektórych z nich orzeł występuje także na herbie. Mowa tutaj na przykład o Obornikach czy Ostrołęce.
Jeśli ktoś wcześniej jakoś nie zwracał uwagi na symbolikę to dobrze by było jakby zaczął. Każdy obywatel powinien być dumny ze swojego państwa i że akurat z niego pochodzi. Będzie mógł później opowiadać o jego historii.
Najnowsze komentarze