Zakup własnego samochodu to spory komfort i wygoda, ale niestety także duży wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Oczywiście ogłoszeń jest bardzo dużo i niektóre z nich kuszą wyjątkowo niską ceną za samochód na sprzedaż.

 

Warto pamiętać o tym, że być może to, że zaoszczędzimy na zakupie samochodu używanego teraz sprawi, że w przyszłości kosztować nas on będzie znacznie więcej niż obecnie wydalibyśmy na droższy, ale nowszy i sprawniejszy model. Pomoc drogowa, laweta na wypadek awarii i tym podobne rzeczy to duże koszta. Łatwo powiedzieć, jednak w jaki sposób sfinansować zakup droższego samochodu, kiedy nie mamy na to odpowiedniej ilości funduszy?
Z pomocą może przyjść nam bank bądź poza bankowa instytucja finansowa, tak zwany para-bank.

Kredyt bankowy czy chwilówka?

Zarówno banki, jak i pozabankowe instytucje finansowe oferują swym obecnym bądź przyszłym klientom pożyczki gotówkowe. Czy to dobre rozwiązanie i z której formy lepiej skorzystać? Pożyczka bankowa, czyli kredyt to dwustronna, pisemna umowa zawarta między bankiem a kredytobiorcą. Bank zobowiązuje się na jej mocy do udzielenia kredytobiorcy ustalonej z góry kwoty pieniędzy na określony tel, kredytobiorca zaś do zwrócenia jej na określonych warunkach i wykorzystania zgodnie z przeznaczeniem. Plusem zaciągania pożyczek w banku jest fakt, że jest to rozwiązanie bezpieczne. Niestety wiążą się z nim spore formalności. Dokładnie sprawdzana jest nasza historia kredytowa i w przypadku jakichś nieprawidłowości kredyt jest na odmawiany. Wykazać musimy się także odpowiednią zdolnością kredytową, stanowiącą dla banku formę zabezpieczenia swoich pieniędzy. Jest ona ustalana na podstawie wielu czynników związanych z naszą zawodową oraz rodzinną sytuacją. Wszystko to trwa dosyć długo. W przypadku pożyczek w parabankach, czyli tak zwanych chwilówek formalności ograniczone są do absolutnego minimum. Zwykle wystarczy nam tylko dowód osobisty. Nie sprawdzana jest nasza historia ani zdolność kredytowa. Wszystko to odbywa się więc znacznie szybciej, a my szybciej skorzystać możemy z pożyczonej gotówki. Są oczywiście jednak także minusy. Po pierwsze kwota takiej pożyczki nie przekracza zwykle kilku tysięcy złotych, nie zawsze więc wystarczy na nasze potrzeby. Po drugie, wbrew temu, że państwo stara się temu systematycznie zapobiegać, często spotkać się możemy z nieuczciwymi czy nawet nielegalnymi praktykami, przez co na mocy podpisanej przez nas umowy tracimy znacznie więcej niż oczekiwaliśmy.