Płyta OSB 3 (z ang. Oriented Strand Board) jest materiałem stosowanym dotychczas przede wszystkim w budownictwie. Jej stosunkowo niska cena w połączeniu z wysoką trwałością i niebanalnym wyglądem zyskuje na popularności i sprawia, że coraz więcej osób korzysta z niej także podczas aranżacji swoich wnętrz.

Płyta OSB 3 to drewnopochodna płyta kompozytowa, która składa się z wiór drzewnych (przeważnie dębowych, świerkowych lub sosnowych), sklejonych ze sobą specjalnie do tego przygotowaną żywicą. Płyta OSB 3 jest nośna, przeznacza się ją głównie do stosowanie w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności.

Płyta OSB 3 może być stosowana zarówno w środku budynku, jak i na jego zewnątrz. Jej szerokie zastosowanie i niska cena sprawiają, że jest to chyba najpopularniejszy typ płyt drewnopochodnych OSB. Materiał ten przypomina wyglądem drewno, a przy tym cechują go doskonałe właściwości obróbki, nie wymaga też skomplikowanego montażu. Bardzo często wykorzystuje się ją także w ogrodach.

Z płyty OSB 3 wykonać można oryginalne meble (między innymi regał, półki szafki kuchenne, stoły czy biurka), zdobić ścianę za łóżkiem, a nawet wybudować altankę w ogrodzie. Płytę OSB można stosować także w roli obłożenia sufitu lub ściany (na przykład, gdy jedną ze ścian ozdobi się płyta, a resztę pomaluje na jednolity kolor).

Płyta OSB 3 sprawdzi się także jako wykończenie podłogi, zwłaszcza tam, gdzie potrzebne jest twarde podłoże, na przykład w garażu lub w piwnicy. Coraz popularniejsze jednak staje się wykorzystanie płyty w ten sposób także wewnątrz mieszkania, na przykład w kuchni czy salonie. Zabezpieczona i pomalowana płyta wygląda efektownie i nowocześnie.

Materiał ten sprawdzi się również w sypialni, gdzie spełnić może rolę zagłówka do łóżka. Aby pięknie komponował się z resztą aranżacji, można ozdobić go dekoracyjnymi bibelocikami lub pomalować na wymarzony kolor. Płyta OSB 3 świetnie sprawdzi się także w roli materiału do wykonania szafek lub stolików nocnych.

Płyta OSB 3 wykorzystywana jest też w łazience. Może być obudową wanny lub meblem łazienkowych, dzięki swojej odporności na wilgoć. Równie dobrze można skorzystać z niej podczas budowy elementów wyposażenia ogrodu, na przykład altanki, szopy na narzędzia czy nawet domku letniskowego.