Kto nie chciałby mieć domu, który wita go po powrocie z pracy, włączając oświetlenie czy ustawiając ogrzewanie na optymalną temperaturę? Dzisiaj to już nie fantazja ani nie scenariusz produkcji science fiction, a samo życie. Każda osoba teraz może mieć swój własny inteligentny dom, w którym wszystkie systemy będą sterowane i dopasowywane do preferencji użytkownika czy zewnętrznych warunków. Na rynku działa coraz więcej przedsiębiorstw, oferujących montaż podobnych instalacji. Dodatkowym plusem jest fakt, że da się połączyć je też z istniejącymi systemami antywłamaniowymi.

Korzyści z instalacji inteligentnego domu: bezpieczeństwo i komfort

Modne inteligentne instalacje to wyjątkowa wygoda dla wszystkich domowników. Dzięki temu nawet dom, który jest przez dłuższy czas niezamieszkany, na przykład podczas letniego wyjazdu właścicieli, cały czas jest chroniony. Instalacje te umożliwiają bowiem zaawansowaną ochronę przed pożarem czy antywłamaniową, uruchamiając w odpowiednim momencie potrzebne części systemu. Może np. zapalić światło przed domem lub opuścić rolety, jeśli w trakcie nieobecności domowników zostanie wykryty ruch w ogrodzie, a przy próbie otworzenia drzwi – wysyłać informację do ochrony i do domowników. Powracając do takiego domu również po dłuższej nieobecności możemy być pewni, że każda rzecz będzie funkcjonować tak jak trzeba oraz prezentować się tak jak przed opuszczeniem domu. To znacznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa domowników.

Oszczędność bez wysiłku dzięki inteligentnym instalacjom

Osoby, które chcą oszczędzić na opłatach powiązanych z elektrycznością czy ogrzewaniem, na pewno powinny przyjrzeć się bliżej ofercie inteligentnych systemów zarządzających każdym układem w mieszkaniu. Taki inteligentny budynek, jeśli będzie to konieczne:

– zmniejszy poziom temperatury w nieużywanych aktualnie pokojach,
– zasłoni żaluzje, gdy z zewnątrz będzie padać za dużo promieniowania słonecznego,
– zgasi światło w nieużywanych pomieszczeniach,
– jeśli zostaną otwarte okna, wyłączy klimatyzację,
– odłączy instalacje elektryczne w miejscach gdzie nie będzie to koniecznie lub na czas wyjazdu.

Taką metodą znacznie zwiększamy kontrolę nad kosztami i jesteśmy bardziej ekologiczni.

Kiedy warto pomyśleć o instalacji domu inteligentnego?

Jeśli chcesz, żeby dom w pewien sposób spełniał twoje pragnienia, dostosowywał się do preferencji, a jednocześnie był ekologiczny i oszczędny, powinieneś rozważyć system domu inteligentnego. Obecnie ceny takich rozwiązań są osiągalne również dla przeciętnej osoby budującej własny dom. Nie znaczy to oczywiście, że ci, którzy mają kilku- czy kilkunastoletnie domy nie mogą wprowadzić do nich takich instalacji. W ich przypadku również jest to możliwe, choć może być nieco droższe. Dlatego jeśli mamy taką możliwość, zaplanujmy wprowadzenie inteligentnych rozwiązań już na etapie planowania projektu domu – wtedy kontrolą systemu domowego zarządzania będziemy mogli objąć więcej obszarów