Nie można zaprzeczyć, że Wrocław to miejsce warte wizyty. Chociażby tylko na weekend… Jednak miejsce to posiada tak wiele turystycznych atrakcji, że można zaplanować tam również dłuższy pobyt, bez obaw o nudę. Przede wszystkim wyjątkowe jest w nim to, że wiele budynków, ulic i zakątków wywodzi się z dawnych wieków. Samo miasto liczy sobie ponad 10 stuleci. Jego najstarszą i zarazem najbardziej zabytkową okolicą jest Ostrów Tumski, będący miejscem, do którego zazwyczaj wybierają się zwiedzający na samym początku. Podobnie rozpoznawalnym miejscem jest Rynek, najciekawszy w tej części Polski i jeden z większych powierzchniowo w Europie. Lecz to nie wszystkie ciekawe miejsca miasta. Wystarczy przebyć parę przystanków tramwajem, aby zawędrować na teren Wielkiej Wyspy, tam też czeka piękna Hala Ludowa, a do tego ZOO czy Park Szczytnicki. A skoro o wyspach mowa…

Wyspy Wrocławia

Wrocław znany jest jako ‘miasto stu mostów’. Dlaczego? Jedną z bardziej charakterystycznych dla Wrocławia rzeczy są rozsypane po całym mieście mosty. Część z nich prowadzi do odciętych rzekami wysp i wysepek, których próżno szukać w takiej ilości w jakimkolwiek innym polskim mieście. Wyspy we Wrocławiu, otoczone śródlądowymi wodami, tworzą część Wrocławskiego Węzła Wodnego. Zaistniały one ze względu na sprzyjającą im ilość rzek w mieście, z których największą jest Odra. W ciągu stuleci istnienia Wrocławia bieg tych cieków wodnych ulegał licznym przemianom i modyfikacjom przez ludzi, co również przyczyniło się do wyodrębnienia kilku wysp, kilka innych zaś przestało istnieć. Większość wrocławskich wysp powiązana jest z rzeką Odrą, jednak także inne rzeki i zbiorniki mają swoje wyspy. We Wrocławiu znajdziemy bowiem wiele stawów i starorzeczy. Jest też czynne kąpielisko, nazwane tak samo jak słynne górskie jezioro Morskie Oko. Choć jest dużo mniejsze od swojego pierwowzoru, to nie można odmówić mu uroku. Latem znajdziemy wokół niego sporo mieszkańców zażywających kąpieli i opalających się na słońcu.

Zwiedzanie Wrocławia z wody

Wrocław ze względu na swoje nadrzeczne położenie, główną rzekę Odrę oraz szereg pomniejszych cieków wodnych, jest idealnym miejscem dla miłośników żeglugi. Świadomi rozwoju tej pasji mieszkańcy Wrocławia stawiali z czasem kolejne porty dla prywatnych posiadaczy jachtów, lub dla firm, które ten sprzęt wypożyczają innym chętnym. Obecnie istnieje sześć różnych portów jachtowych we Wrocławiu, które rozmieszczone są w różnych miejscach miasta. Znajdziemy więc porty bliżej Śródmieścia, starego Miasta, w okolicach dzielnicy Popowice. Każdy więc ma szansę umieścić swoją łódź nieco bliżej miejsca zamieszkania, albo w okolicy, która wydaje mu się najbardziej sprzyjająca żegludze czy atrakcyjne. W związku z takim zapleczem, we Wrocławiu kwitnie turystyka wodna. Po Odrze pływają barki, które zabierają zwiedzających w najpopularniejsze miejsca, można też zamówić podróż bardziej kameralną łódką, albo wypożyczyć kajak i zwiedzić miasto z wody – pokonując kolejne kilometry dzięki sile własnych rąk.

Turyści, którzy chcą pozwiedzać Wrocław, mają do wyboru niejedno ciekawe miejsce na nocleg. Hostele, hotele od 1 do 5 gwiazdek, czy wreszcie prywatne apartamenty i mieszkania do wynajęcia na krótki czas, dostępne są na każdą kieszeń. Nie pozostaje nic innego, jak tylko się tam wybrać!