Interesujące dane zebrane na europejskich lotniskach informują, że każdego dnia ginie na nich około dziesięciu tysięcy sztuk bagażu! To iście porażająca statystyka, która znacznie zwiększa prawdopodobieństwo tego, że problem może w końcu dotyczyć i nas. Niezależnie od tego, na jak długo i gdzie się wybieramy w podróż, zaginięcie bagażu może nam ją trochę skomplikować, narazić na kłopoty, stres, dodatkowe koszty i niepotrzebne zamieszanie. Nie dość, że większość z nas podczas zagranicznych wypraw i podróży samolotem jest już wystarczająco zestresowana, to w takiej sytuacji niejedna osoba potrafi spanikować, szczególnie jeśli w bagażu miała coś cennego lub niezbędnego do życia, jak na przykład specjalne leki czy przyrządy medyczne. Na szczęście, istnieje usługa taka jak ubezpieczenie podróży wraz z dodatkowym ubezpieczeniem od utraty bagażu. Jeśli obawiamy się podobnych sytuacji, może warto o nim pomyśleć?

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie bagażu?

Oczywiście nawet jeśli nie ubezpieczymy bagażu, w przypadku jego utraty, możemy domagać się swoich praw u przewoźnika, jako że każda usługa podlega reklamacji. Linie lotnicze są odpowiedzialne za przewożone bagaże, co obliguje ich do wypłaty odszkodowania w wysokości odpowiadającej przelicznikowi dwudziestu dolarów za kilogram bagażu. Niestety, nieraz okazywało się, że pasażerowie pakowali w swoje walizki xxl rzeczy znacznie przekraczające powyższą wartość. Ponadto cała procedura reklamacji jest czasochłonna i zbiurokratyzowana, co potrafi zniechęcić najwytrwalszych. Dlatego lepszym wyjściem będzie wykupienie odpowiedniej polisy.

W sytuacji zaginięcia bagażu wystarczy, że wykonamy jeden telefon, a procedura zwrotu odszkodowania rusza. Niektóre z firm, oprócz tego, że wypłacają odszkodowania, przeznaczają też klientowi pewną kwotę na zakupy produktów do pilnego użytku, takich jak ubranie, leki czy kosmetyki. Koszty polis turystycznych nie są wysokie, zaczynają się od kwot, które może zainwestować każdy. Niektóre z nich, oprócz ochrony bagażu obejmują także ubezpieczenie zdrowia. Z takim kompleksowym pakietem ochronnym z pewnością można czuć się bezpiecznie na każdym wyjeździe.

Jaki bagaż najlepiej zabrać w podróż?

Czy możliwe jest, żeby zapobiec zgubieniu naszego bagażu przez odpowiedni jego dobór? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się statystykom i sprawdźmy, jakiego rodzaju bagaże giną najczęściej. Okazuje się, że zwykle są to małe plecaki i torby ręczne. Walizki duże i największe, ponadgabarytowe bagaże raczej trudno przeoczyć lub o nich zapomnieć. W ich przypadku problemem może być tylko błąd na bileciku dołączanym do bagażu rejestrowanego. Warto też zwrócić uwagę na to, że co jakiś czas zdarzają się zaginięcia związane z pomyłkami samych pasażerów. Bywa, że ktoś zabiera nasz bagaż, myśląc, że to jego, bo miał podobny lub taki sam. Żeby więc zminimalizować to ryzyko, można uznać, że bezpieczny bagaż to walizka duża, w nietypowym kolorze lub wzornictwie, dodatkowo opatrzona własną zawieszką z nazwiskiem i numerem telefonu, ewentualnie jakimś elementem typu wstążeczka.