Dla wielu z nas łazienka to już nieodzowna część mieszkania, która jeszcze paręnaście lat temu nie była obowiązkiem w takich miejscach jak dom czy też kamienica. Czasy się zmieniły i już mieszkania bez łazienki to rzadkość, raczej pojawiająca się dziś jeszcze w bardzo zniszczonych kamienicach, które są zamieszkałe przez biednych ludzi. W związku z tym, że szukamy coraz częściej przedmiotów, które pasują do naszego wystroju i generalnie zasada projektowania wnętrz jest już nierzadko spotykaną sprawą. Tak samo jest z łazienką, której budowa nie musi się kojarzyć z prostą ścianką działową wydzieloną ze skrawka naszego mieszkania, tylko możemy sobie pozwolić na użycie betonu, który wcale nie będzie odstraszać!

Beton architektoniczny jako element budowy naszej łazienki

Technologia również posunęła się do przodu w kwestii budownictwa łazienek. Powiedzmy sobie na wstępie dlaczego użycie betonu jest dobrym rozwiązaniem do łazienki. Przede wszystkim dlatego, że jest wodoodporny. Mikrocement, czy też beton architektoniczny, to rozwiązania zapewniające czystość, jak i co powinny doceniać kobiety dbające o czystość mieszkania, brak osadzania się brudu. Warto jednak dbać o niego poprzez środki pielęgnujące mikrocementu w postaci sprayu jak ASDecorative Spray Fast, który zakupimy w cenie ok. 35-37 zł albo Ecoclean oraz Ecoclean Pro. Na rynku znajdziemy jeszcze FESTCleaner, którego cena to 58 zł za litr. Kolejną zaletą mikrocementu jest to, nie trzeba czyścić fug, które są przekleństwem osób sprzątających łazienkę.

Budowa łazienki z wykorzystaniem “eco beton”, bo tak też potocznie jest nazywany, jest coraz częściej wykorzystywaną opcją, bo umiejętne go wykorzystanie może być stosowane w wielu stylach. Jeżeli chcemy mieć łazienkę minimalistyczną, którą będą charakteryzować jasne barwy i maksymalne wykorzystanie każdego przedmiotu, to nie ma żadnych przeciwskazań do tego, żeby wykorzystać eco beton, jak również w stylu klasycznym gdzie wszystkie elementy są do siebie idealnie dopasowane. Możemy go również zastosować w połączeniu z takimi elementami jak drewno, dzięki czemu będziemy mieli świetną kompozycję i przy odpowiednim oświetleniu nasza łazienka może być naszą oazą spokoju.

Co ciekawe, mikrocement możemy wykorzystać również jako płytki, które będą imitować beton. To coraz częściej spotykane, aczkolwiek jeszcze stosunkowo rzadko pojawiające się rozwiązanie w łazienkach.

Jeżeli nie czujemy się bezpiecznie w tworzeniu łazienki z betonu, bądź nie znamy kogoś kto może nam wykonać różne betonowe dzieła, albo chcemy przyoszczędzić, to możemy zastosować gotowe płyty z betonu architektonicznego, które charakteryzują się trwałością, a przede wszystkim łatwością i szybkością montażu. Przykładowa płyta o rozmiarach H 60X30X1CM – 5 sztuk kosztuje już od 22 zł, co w przeliczeniu na m2 daje nam około 120 zł. Nie jest to wielka cena, a jak wspomnieliśmy montaż takich płyt jest bardzo prosty.

Mikrocement to gwarancja bezpieczeństwa, ponieważ materiał nie zawiera żadnych środków powodujących nowotwory – azbest został wycofany już prawie 20 lat temu i również w nich go nie znajdziesz. Włókna betonu składają się z polipropylenu, środka będącego w pełni bezpiecznym, więc nie musisz bać się o zdrowie swoje i dzieci. To stosunkowo niedrogie rozwiązanie w budowie łazienki. Nasz dom będzie charakteryzować łazienka, która jest zupełnie inna od reszty łazienek w domach Twoich znajomych, a efektem powalisz niejedną znajomą osobę. Zdecydowanie polecamy Ci to rozwiązanie w szczególności na długi okres trwałości materiału, jak i łatwą jego pielęgnację.