Prowadzenie swojego biznesu nie jest zadaniem prostym. Wymaga posiadania określonej wiedzy nie tylko podczas jego budowania, ale również podczas prowadzenia negocjacji. Jak pewnie wiesz, mają one kluczowe znaczenie w budowaniu nowych relacji, a te z kolei maja ogromny wpływ na przyszłość twojej firmy. Jeśli rozmowy, które prowadzisz odbywają się jedynie a obrębie kraju, wówczas zasady są znane i nie wymagają odpowiedniego przygotowania. Sytuacja jednak się komplikuje, kiedy negocjacje mają być prowadzone z stroną azjatycką. Mało osób zdaje sobie sprawę, że zachowanie, kultura osobista muszą być na wysokim poziomie i nie można ego w żaden sposób lekceważyć.
Wiele źródeł informuje o zasadach jakie na spotkaniu obowiązują. Bardzo dużo czasu poświęca się na informowanie o posiadaniu wizytówek, odpowiednim traktowaniu rozmówcy. Jednak negocjacje to rozmowa. Dlatego warto pamiętać o zasadach, które są preferowane przez stronę azjatycką, a których warto unikać.

Nie krytykuj

Negocjacje w biznesie azjatyckim nie lubią otwartości, która może być zbyt krytyczna. Dlatego też warto unikać wszelkich ocen, krytykowania, wyrażania jakichkolwiek form niezadowolenia. Zasada ta dotyczy zarówno wszelkich projektów jak i wobec osób. Jeśli dopuścisz się takich uwag podczas prowadzenia negocjacji, wówczas zostanie to odebrane jako brak kultury, a negocjacje zostaną zerwane.

Słowo ma ogromne znaczenie

Wiele osób, które mają doświadczenie w prowadzeniu biznesu z stroną azjatycką, zwracają uwagę na oszczędność słów podczas rozmowy. Polacy mają tendencję do wyrzucania z siebie słów, obietnic itp. Natomiast Azja takiego zachowania nie preferuje. Podczas rozmowy liczą się konkretne szczegóły, które dotyczą bezpośrednio negocjacji biznesowych. Można więc powiedzieć, że im mniej tym lepiej. Warto również pamiętać, że emocje tutaj również warto trzymać na wodzy. Nie możesz okazywać strachu, radości, ale również niepewności. Tutaj warto zachować kamienną twarz, ponieważ druga strona również taką praktykę stosuje.

Kultura ponad wszystko

Negocjacje w biznesie bywają bardzo stresujące. Nie możesz jednak zapominać, że nie tylko poziom twojej wypowiedzi, ale również wszelkie formy zachowania będą oceniane. Dlatego zapoznaj się z podstawowymi zasadami, ponieważ one również będą odgrywały kluczowe znaczenie.
Biznes rządzi się swoimi prawami, ale jeśli ma być prowadzony na szczeblu międzynarodowym, warto zapoznać się z zasadami, które również panują po drugiej stronie. Dzięki temu masz nie tylko szansę na odniesienie sukcesu, ale masz pewność, że odpowiednio się przygotujesz i unikniesz niepotrzebnego stresu, który w biznesie nie jest dobrym doradcą.